Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Zielona Morena!

drzewo

 

Należy dołożyć wszelkich starań, aby drzewa wspólnie z nami funkcjonowały i zdrowo rozwijały się przez stulecia. Jak dbać o drzewna na terenie LWSM Morena? Wyjaśnia Dawid Kopaniszyn z firmy Creative Green, zajmującej się pielęgnacją zieleni na Morenie.

Koniec zimy i wczesna wiosna to najlepszy okres na przegląd drzew i krzewów. Na co w tym czasie szczególnie warto zwrócić uwagę?

Dawid Kopaniszyn: Liściaste gatunki drzew można przycinać przez cały rok, ale najlepszy jest okres bezlistny w czasie spoczynku zimowego. Wyjątkiem od tej reguły są tzw. płaczące gatunki drzew. Podczas przeglądu drzewostanu należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Najważniejsze to te, które mogą bezpośrednio zagrażać zdrowiu lub życiu mieszkańców: nadłamane konary, rozłamane pnie czy zwisające gałęzie. Trzeba zwrócić uwagę także na to czy proporcje drzewa są należycie zachowane (korona , pień , korzeń) , czy występuje posusz konarów i gałęzi, czy występują owocniki , grzyby czy też inne szkodniki wpływające na żywotność drzewa. Należy również ocenić otoczenie drzewa - jakie stwarza zagrożenia i jakie ewentualne działania należało by podjąć.

Dlaczego powinni zajmować się tym specjaliści, a nie może tego robić każdy, kto ma nożyce…?

Dlatego, że wykonanie cięć jest procesem skomplikowanym i trzeba to wykonać umiejętnie. Ważna jest znajomość budowy i rozwoju drzew, fizjologiczne zasady wykonania cięć oraz odpowiednia technika cięcia. W przypadku prowadzenia prac metodami linowymi skuteczność takich zabiegów jest znacznie większa i precyzyjniejsza niż przy użyciu podnośników koszowych używanych do wykonywania szybkich i drastycznych cięć technicznych. Narzędzia używane do cięć powinny być dezynfekowane, aby nie roznosić chorób grzybowych. Każde narzędzie do tego typu zabiegów powinno być ostre, bez ubytków w ostrzu, aby po cięciu pozostał gładki ślad bez poszarpanej powierzchni.Najlepiej przeprowadzać cięcia w czasie pogodnych, suchych dni z delikatnym mrozem. Nie należy dopuszczać do powstania wyłamań gałęzi i odarć kory, ponieważ w miejscach takich szybko rozwijają się choroby.

Dlaczego tak naprawdę trzeba ścinać drzewa?

Ochrona drzew to wielkie wyzwanie. Szczególnie w dużych miastach! Zazwyczaj to właśnie na terenach miejskich przyroda koliduje z nowymi inwestycjami mieszkaniowymi, biurowcami i drogami. Drzewa mają coraz częściej do czynienia ze zjawiskami pogodowymi, które poprzez swój gwałtowny charakter często powodują złomy i wywroty nawet zdrowych drzew. Trzeba pamiętać, że drzew nie należy ścinać bez konkretnej przyczyny. Należy dołożyć wszelkich starań, aby drzewa wspólnie z nami funkcjonowały i zdrowo rozwijały się przez stulecia. Dlatego też należy wykonywać zabiegi ogrodnicze, aby umożliwić przetrwanie otaczającej nas zieleni. Musimy pamiętać, że tereny zieleni miejskiej nie są terenami leśnymi ani rezerwatami przyrody dlatego wymagają odpowiedniego i prawidłowo wykonanego projektowania, urządzania oraz konserwacji.

A jak to się przekłada na lokalną zieleń?

Tereny zieleni miejskiej, w tym także zieleń LWSM Morena, w mojej ocenie powinny być traktowane jak wielkie ogrody. Muszą one podlegać regularnie wykonywanym zabiegom pielęgnacyjnym. Prowadzą one do zachowania zdrowotności roślin. Do tych zabiegów również należą cięcia w koronach drzew. Korona drzew rosnących w miastach powinna być systematycznie kształtowana. W ten sposób unika się cięcia dużych konarów, które znacznie osłabiają drzewa. Tak dba się o drzewa w wielu miastach Europy np. w Holandii. Trzeba pamiętać, że nie można usuwać gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa. Możemy usuwać gałęzie obumarłe lub nadłamane, wykonywać cięcia w celu zachowania formowanego kształtu korony. Dopuszczalne są również specjalistyczne zabiegi redukcji korony w celu przywróceniu statyki drzewa.

Dzięki umiejętnemu przycinaniu drzewa i krzewy lepiej rosną, ładniej kwitną i dobrze owocują. Jak powinno się ciąć drzewa?

Istnieją różne rodzaje cięć, które stosuje się w zależności od drzewa oraz z uzasadnieniem potrzeb danego gatunku. Nie wykonuje się cięć wszystkich drzew jak leci w jednym terminie, tylko tworzy się harmonogram prac. Dzięki temu możemy zajmować się każdym drzewem indywidualnie będącym w zasobie LWSM Morena. Jest to praca powolna, ale skuteczna i precyzyjna. I co bardzo ważne – daje ona efekt na długie lata i gwarancję, że zabiegi związane z cięciem w koronach drzew nie są wykonywane w sposób przypadkowy.

Jakie rośliny i drzewa w szczególności trzeba podcinać na Morenie, by na wiosnę i lato było widać piękną zieleń?

Na terenie LWSM Morena właściwie wszystkie drzewa wymagają znacznej uwagi i zabiegów pielęgnacyjnych. To zarówno stare porozłamywane wierzby, jak i młode, dopiero nasadzone klony, jarząby czy robinie akacjowe. To także głogi tworzące klimatyczne alejki, a już powoli zatracające swoją formę karłową z uwagi na brak zabiegów pielęgnacyjnych. Także szczególną uwagę należy zwrócić na cięcie drzewek alejowych, jeszcze stosunkowo młodych, aby ich rozrost był w pełni kontrolowany. W przyszłości pozwoli to cieszyć się zdrową, w pełni wartościową, nie zagrażającą mieszkańcom zielenią.