Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Zasady korzystania z grzejnikowych zaworów termostatycznych w sezonie grzewczym.

 1. Celem zmniejszenia strat energii cieplnej wietrzenia pomieszczeń należy wykonywać krótko i intensywnie. W tym celu przed wietrzeniem zamknąć należy wszystkie zawory termostatyczne w lokalu i otworzyć szeroko okna i drzwi balkonowe. Wietrzenie wykonywać przez ok. 3 minuty  następnie należy zamknąć drzwi i okna. Zawory termostatyczne otworzyć jednak po ok. 10 minutach czyli po okresie ustabilizowania się temperatury w pomieszczeniach. Jeśli zawory otworzymy wcześniej, otworzą się one automatycznie na pełen przepływ. Co spowoduje chwilowe, nadmierne zwiększenie przepływu czynnika grzewczego przez grzejniki a skutkiem tego jest niepotrzebne zużycie energii.
 2. Ciągłe wietrzenie powoduje otwieranie się zaworów termostatycznych. Głowica termostatyczna wczuwając ochłodzenie np. od uchylonego okna otwiera zawór i podobnie jak w opisie powyżej powoduje zwiększenie przepływu wody przez grzejnik czego konsekwencją jest nadmierne zużycie energii cieplnej.
 3. Nie bez znaczenia jest osłonięcie grzejnika przez różnego rodzaju zasłony. Grzejnik „żeberkowy” oddaje ciepło poprzez promieniowanie wszelkie osłonięcie powoduje zatem zaburzenia w rozprzestrzenianiu się ciepła w pomieszczeniu. W okresie zimowym należy stosować krótkie firany i/lub zasłony.
 4. Meble również mają wpływ na emitowanie energii od grzejnika. Należy tak ustawić meble w pomieszczeniach by grzejnik był maksymalnie odsłonięty. Głowica termostatyczna powinna być swobodnie obmywana powietrzem o temperaturze panującej w pomieszczeniu. Czujnik nie może być szczelnie obudowany meblami ani oddzielony od wnętrza pomieszczenia zasłoną okienną, za którą tworzy się rodzaj „kurtyny” powietrznej o temperaturze wyższej niż w środku pomieszczenia. Sytuacja taka spowoduje, że pomieszczenie będzie niedogrzane, nawet pomimo zwiększenia nastawy na głowicy termostatycznej.
 5. Nocą jeśli to możliwe należy zasłonić okna celem ograniczenia strat ciepła. Pamiętać należy jednak by nie przesłonić przy tym grzejnika co spowodować może ograniczenie oddawania ciepła do pomieszczenia. Jeśli w oknach zamontowane są nawiewniki można zmniejszyć ich otwarcie tak by zachowany był minimalny przepływ powietrza.   
 6. Należy zadbać by wszystkie okna i drzwi były szczelne z zachowaniem jednak wy-mogów wentylacji. W oknach należy stosować nawiewniki regulowane np. wilgotnością powietrza lub ciśnieniowe w przypadku używania piecyków gazowych w pomieszczeniach.
 7. Wentylacja jest niezbędna dla poczucia komfortu przebywania w pomieszczeniach. Same kratki wywiewne nie wystarczą. By powietrze mogło być wywiane na zewnątrz musi też zostać „dostarczone”, nawiane do lokalu. W tym celu należy stosować nawiewniki w oknach. W lokalach wyposażonych w piecyki gazowe należy stosować nawiewniki ciśnieniowe, które otwierają się podczas pracy kotłów gazowych. Zaklejanie kratek wentylacyjnych może doprowadzić do złego samopoczucia ze względu na brak świeżego powietrza a w przypadku stosowania piecyków gazowych do zatrucia, które grozi śmiercią.    
 8. Za komfortowe warunki dla człowieka uważa się warunki zapewniające temperaturę 19-21oC zimą. Nie zaleca się przekraczania wskazanych temperatur bowiem zwiększenie temperatury o 1oC powoduje znaczne zwiększenie kosztów ogrzewania. Każdy z użytkowników musi zdecydować czy zwiększone opłaty są warte utrzymania wyższej temperatury. Należy pamiętać, iż utrzymywanie temperatury wyższej niż w sąsiednim lokalu dodatkowo zwiększa straty ciepła.     
 9. Straty ciepła w lokalu są tym większe im większa jest różnica temperatur pomiędzy danym pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym w tym także sąsiednim lokalem czy klatką schodową i piwnicą. Dlatego tak istotne jest pamiętanie o zamykaniu okien i drzwi w pomieszczeniach ogólnego dostępu w celu zapobiegania ich nadmiernego wychładzania.  
 10. Należy zmniejszać nastawę zaworów termostatycznych w pomieszczenia, w których nie przebywamy w trakcie dnia. Takie podstawowe czynności w skali całego roku przyniosą wymierne oszczędności. Nie ograniczajmy jednak tej temperatury o ponad 3oC bo powodować to może uczucie dyskomfortu a dodatkowo ponowne zwiększenie temperatury może trwać wówczas zbyt długo.   
 11. Wychodząc z domu zmniejszmy nastawy wszystkich grzejników na 16oC. nie przekraczajmy tej nastawy gdyż może to powodować zbytnie wychładzanie się pomieszczeń i ścian lokalu i co z tym związane wykraplanie się pary wodnej. Ponadto pamiętajmy o naszych sąsiadach. Zbytnie zmniejszanie nastaw temperatur powoduje zwiększanie start ciepła w ich lokalach. Bądźmy świadomi, iż jesteśmy wspólnotą mieszkańców i szanujmy się wzajemnie.  
 12. Wszelkie prace domowe, korzystanie ze sprzętów elektrycznych czy oświetlenie, wysiłek fizyczny powoduje oddawanie energii do otoczenia. Pamiętajmy by przed takimi czynnościami zmniejszyć nastawy zaworów termostatycznych.
 13. Korzystajmy z energii słonecznej. Promienie słoneczne „wpadające” przez zamknięte okna mogą dostarczyć „sporą” dawkę energii cieplnej. Celem maksymalnego wykorzystania energii słonecznej odsłaniajmy okna.
 14. Planując przebywanie w pomieszczeniach większej ilości osób. Najpierw zmniejszmy nastawy zaworów termostatycznych a dopiero w dalszej kolejności otwierajmy okna.
 15. Dbajmy o nasze wspólne pomieszczenia klatki, piwnice itp. W okresach grzewczych pamiętajmy o zamykaniu drzwi i okien. Obniżenie temperatur w pomieszczeniach  części wspólnych powoduje zwiększenie strat w przyległych pomieszczeniach mieszkalnych.